Herní svět

TISK

Statistika

Kalendář

Dostupnost

Měření dostupnosti z webu webber.cz

Zajímavé odkazy

The crims-

The Crims se odehrávají v CrimCity - metropole pro gangstry, lumpy a kriminálníky. Máš omezený čas na to, aby sis udělal tolik respektu, kolik budeš moct. Ten, kdo bude mít na konci hry nejvíc respektu, vyhraje!

 

 

 

  
  

Gladiatus.cz
Pokud nemáš strach z divočiny, pokud dokážeš hrdě vstoupit do arény a porazit každého, kdo tě vyzve - pak neváhej a vstup do nelítostného světa Gladiatu!
Hrát
 

Travian.cz

Travian je online hra pro kterou stačí mít obyčejný prohlížeč. Hraješ s tisíci hráči jako náčelník malé vesnice a vedeš obyvatele ke slavě a vítězství.http://travian.cz/img/cz/s/s7.gif

Adventury

Façade - nefalšovaná herní revoluce!

Obrázek “http://plnehry.idnes.cz/obrazek/facade_scrm03.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Façade je na první pohled nenápadný, ale veledůležitý projekt. Adventura, která se hraje pokaždé jinak, s úplně novým přístupem k vyprávění příběhu a vynikající AI nehráčských postav. Revoluční hra, jež možná otevírá cestu úplně novému směru. Necháte si ji ujít?
Už doména, na které se rozprostírá oficiální webstránka Façade, leccos napovídá. Je to InteractiveStory.net - a Façade skutečně představuje nelineární, generovaný, interaktivní přístup k vyprávění příběhu. Její děj není zdaleka pokaždé stejný, i když vychází ze stejných premis, liší se náhodné události, reakce postav třeba i na stejné repliky, závěry, ke kterým dospějí. To vše je dáno robustním systémem umělé inteligence a zabudováním řady náhodných událostí, jež tím, že se stanou či nestanou, ovlivní směřování zápletky.

Základem příběhu Façade je návštěva hráčovy postavy (její pohlaví i jméno lze určit před započetím hry) u přátel, manželů Tripa a Grace. Jejich vztah ale zrovna prochází problematickým obdobím, a tak netrvá dlouho a vyskytnou se spory: zpočátku menší, jenže z plamínku banální hádky nad prkotinou se snadno vznítí požár stravující hysterie. Situace, kdy už nikdo neví, proč vlastně spor začal, ale je mu nad slunce jasné, že za všechno může jeho oponent, a že kdyby přestal křičet, pravděpodobně by mu Atlas Façade údivem z náhlého ticha pustil na hlavu nebesa, vycházejí ze života, a proto je Façade zejména při prvních několika zahráních silným zážitkem.

Jiné NPC se ve hře nevyskytují a co do lokací, omezuje se také jen na Gracein a Tripův byt. Ani hrací doba není z nejdelších. Jak tedy ospravedlnit až neuvěřitelnou velikost instalačního souboru? Je fakt, že 800 MB je hodně. Je to zatraceně, safrmentsky, kurňa hodně - a kdyby byli autoři zabalili zvuky v rozumnějším formátu, mohli klidně z celkové nabobtnalosti výrazně ubrat. Na druhou stranu: kouzlo Façade spočívá ve znovuhratelnosti. První pokus třeba skončí rozhádanou Grace a Tripem, kteří hráče naštvaně vyprovodí, v dalším umožní telefonát rodičů změnit téma a manželé se i díky tomu na konci usmíří... možností je hodně a na internetu už se dají sehnat záznamy nejrůznějších úspěšných i neúspěšných her.

Jak se přesně Façade hraje? Zasahování do příběhu je možné jednotlivými replikami. Ty fungují na principu chatovacích prográmků typu Pokyd: Façade skutečně je třeba do textového inputu zadávat, co přesně postava říká (samozřejmě anglicky a pokud možno bez chyb a překlepů). Autorům se nějakým zázrakem povedlo, že Grace a Trip dovedou zareagovat na prakticky každou smysluplnou větu a jen ve velmi malém množství případou se výrazněji spletou, odpoví neutrálně, či dokonce význam docela převrátí. Stává se to, ale přesto je jejich AI obdivuhodně schopná.

Popsat atmosféru Façade je obtížné. Pocit z hraní je obtížně srovnatelný s jakýmkoliv dosud publikovaným titulem, a to i díky realtivně dobré komiksové grafice a ozvučení. Postavy Grace a Tripa, o něž tu jde především, jsou schopny vyjádřit širokou škálu emocí, skvělým krokem pak bylo jejich kompletní namluvení. Dabing je sice amatérský, člověk by to ale ani nepoznal: když se ti dva na sebe rozkřičí, chce se zalézt někam za gauč i v reálném světě.

Pravda: po několika dohráních lze vysledovat jisté pravidelnosti v systému. Je jasné, že Façade ještě zdaleka není úplně interaktivní příběh, jenž by se vyvíjel docela náhodně. Spoléhá na určité uzly, náhodné události a několik možností vývoje vztahu Grace-Trip. Façade Přesto je na hony daleko od všech klasických i méně klasických adventur.

Význam Façade bude zřejmě doceněn až v budoucnosti. Zatím jde o vlaštovku, která jaro nedělá: na to je nepoměrně velká a málo strhující. Nicméně přesto si přízvisko revoluční hry zaslouží. Façade je průkopník, ukazuje alternativní cestu lineárnímu, filmovému vyprávění příběhu - a ukazuje ne, že to může někdy fungovat, ale že už to funguje, že už to je proveditelné. Necháte se také přesvědčit?

P.S.: Na webu autorů lze 800 MB velký soubor stáhnout také z torrentové sítě.

Façade
Výrobce: Procedural Arts
Status: freeware
Sys. požadavky: P600, 128 MB RAM
Platforma: Windows
Homepage:  interactivestory.net
Download BonusWeb.cz (800 MB) | mirror
Žádné komentáře
 

Firefox: Bezpečnější, rychlejší, lepší