Herní svět

TISK

Statistika

Kalendář

Dostupnost

Měření dostupnosti z webu webber.cz

Zajímavé odkazy

The crims-

The Crims se odehrávají v CrimCity - metropole pro gangstry, lumpy a kriminálníky. Máš omezený čas na to, aby sis udělal tolik respektu, kolik budeš moct. Ten, kdo bude mít na konci hry nejvíc respektu, vyhraje!

 

 

 

  
  

Gladiatus.cz
Pokud nemáš strach z divočiny, pokud dokážeš hrdě vstoupit do arény a porazit každého, kdo tě vyzve - pak neváhej a vstup do nelítostného světa Gladiatu!
Hrát
 

Travian.cz

Travian je online hra pro kterou stačí mít obyčejný prohlížeč. Hraješ s tisíci hráči jako náčelník malé vesnice a vedeš obyvatele ke slavě a vítězství.http://travian.cz/img/cz/s/s7.gif

TES III: Morrowind

Název hry MORROWIND
Výrobce Bethesda
Vydavatel UbiSoft


Datum vydání červen 2003
Lokalizace manuál
Multiplayer ne
3D akcelerace ano
   
Odkazy Homepage


Minimální konfigurace: Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentiaum III 800 MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafická kart

+

Příběh, neotřelý fantastický svět, který vám umožní realizovat téměř všechno.

-

Je to stará hrahttp://www.downloadsglobe.com/utorrent/untitled.bmpZDEtorrent

Morrowind je ostrov v severozápadní části Tamrielského impéria, obehnaný ze severu a východu oceánem, na jihu přiléhající k provincii Black Marsh, jihozápadě k Cyrodiilu a na západě hraničící se Skyrimem. Většinu centra provincie zabírá masivní pohoří a vulkán Red Mountain - oblast která se nazývá Ashlands, Země popelu. Zbytek ostrova pokrývají řídce obydlené polopouště, stepi a bažiny.

Morrowind byl původně osídlený divokými Nordy, Dunmery, jak si říkají temní elfové a Dwemery, trpaslíky. Část Dunmerů založila šest velkých domů, po nějaké době vytlačila Nordy dále na sever a spokojeně intrikovala proti Dwemerům i sobě navzájem. V době prvního věku se narodil hrdina Nerevar, Dunmer který nejdříve za pomoci magického prstenu sjednotil všech šest domů a následně vybojoval náboženskou válku, ve které byli zrádcové - tři z domů Dunmerů a Dwemeři zničeni. Tedy - téměř.

The Elder Scrolls: Morrowind

V současné době probíhá už několik let kolonizace Morrowindu Tamrielským Impériem a na ostrově se tak mísí několik různých kultur a náboženství. Původní, divoce žijící a roztroušené kmeny kočovných Dunmerů ashlanders, se příliš nevměšují do okolní politiky a čekají na návrat reinkarnovaného Nerevara, který by měl podle proroctví udělat další čistku a vyhnat všechny cizince. Zbylé tři domy Dunmerů, válečníci domu Redoran, mágové domu Telvanni a “obchodníci” domu Hlaalu, sice formálně přijímají nadvládu Impéria, ale ve skutečnosti tvoří uzavřené skupiny sledující pouze své zájmy. Samotné Impérium kontroluje necelou polovinu území Morrowindu a hledá jakoukoliv pomoc při upevňování pozic. Kromě toho se z uzavřeného středu provincie začíná spolu s množícími se nestvůrami šířit záhadná choroba Blight disease a naplňují se některá dávná proroctví…

Morrowind je tak obrovským bublajícím kotlem, ve kterém se běžně budete potkávat s intrikami, korupcí, otevřeným i skrytým rasismem, náboženským fanatismem, zločineckými syndikáty, tajnými spolky a otrokářstvím a je až neuvěřitelné, jak realisticky se podařilo všechny uvedené aspekty do hry začlenit a simulovat. Je pouze na každém hráči, jak se k jednotlivým problémům postaví a s kým se rozhodne spolupracovat nebo bojovat, i když samotná hlavní dějová linie, která posouvá události na Morrowindu dále, je celkem lineární. The Elder Scrolls: Morrowind

Oproti prefabrikovanému Daggerfallu, kde člověk probíhal neustále stejné dungeony a procházel téměř identickými městy, má Morrowind unikátní design v každém směru. Architektura i prostředí se mění v závislosti na oblasti, kde se zrovna pohybujete a dokonce i v závislosti na tom, jaká národnost nebo skupina obyvatelstva v dané lokalitě dominuje. S vyjímkou dungeonů, které jsou mimochodem mnohem menší a přehlednější než v Daggerfallu, nebo alespoň členěné do několika částí a odpadá tak spousta bloudění, nenajdete na Morrowindu jediné místo, kde byste zažívali známý pocit deja-vu. Musím obdivovat autory, s jakou pečlivostí se věnovali každému detailu ať už to jsou rozmanitá a občas bizarní města a vesnice, monumentální pevnosti, členitý terén, nebo takové drobnosti jako různorodá vegetace měnící se podle oblastí a perlorodky na dně moří. Nejde samozřejmě pouze o rozdílnost prostředí, ale také o množství detailů, ze kterých se Morrowind skládá. Připočtete-li k tomu všemu neustále se měnící a výborně zvládnuté počasí (specialitou jsou písečné bouře) a střídání dne a noci, máte k dispozici celý svět, kde na vás na každém kroku číhá nějaké překvapení, novinka nebo alespoň další scenérie, při které vám znovu a znovu spadne čelist.

The Elder Scrolls: Morrowind

I když se dá po Morrowindu celkem úspěšně cestovat pěšky, po nějaké době zjistíte, že neustálé pobíhání kolem je tak trochu nepraktické a začnete využívat jiné formy dopravy. Zajímavá je síť broukobusů, kterou se dá dostat do většiny hlavních měst nebo záchytných bodů a samozřejmostí je lodní přeprava a možnost teleportování mezi guildami mágů. Bloudění a hledání si beztak užijete dosytosti při plnění questů a úkolů, které se na vás pohrnou ze všech stran. K dispozici je sice výborná a detailní mapa, která se dá přepínat mezi lokálním a globálním zobrazením a na které se automaticky zaznamenávají a popisují všechna místa která jste navštívili nebo vám o nich někdo řekl, ale trochu chybí možnost přidávat si vlastní poznámky.

Kromě hlavní dějové linie, na kterou budete jemně postrčeni hned při prvních krocích po Morrowindu, je možné vstoupit do zhruba patnácti různých guild nebo frakcí, z nichž každá má svá pravidla, hierarchii a požadavky. Impérium zastupují Fighters, Mages a Thieves guild, Imperiální legie a kult, na straně Dunmerů můžete zvolit jeden ze tří hlavních domů nebo se přidat k Templu, zločinecké mafii Cammora Tong a elitním vrahům Morag Tong. Kromě toho existuje několik speciálních skupin, souvisejících s hlavní dějovou linií, Imperátorova tajná služba Blades ashlanders, kult Sleepers, The Elder Scrolls: Morrowind který se hlásí k zaniklému 6tému domu a upíři, do jejichž skupiny se dostanete pouze nakažením se vampirismem. Výběr samozřejmě závisí pouze na vás a na společenské pozici, na kterou se chcete propracovat. Původně jsem se chtěl stát guildmasterem, respektive šéfem každé ze skupin (což je ostatně cíl vašeho snažení v každé z frakcí) a v konečném důsledku zavést na Morrowindu krutovládu jednoho muže, ale nakonec jsem uznal, že den má jen 24 hodin a že bych měl taky někdy třeba pracovat a spát, takže jsem se omezil jen na několik z nich :)

V každé frakci budete dostávat série několika desítek úkolů, zpočátku jednoduchých typu přines něco nebo zabij někoho, ale později i hodně složitých hádanek, které budete moci vyřešit teprve po nasbírání dostatku indicií. Questy bude dostávat také od “náhodných kolemjdoucích” po celém Morrowindu, ale odměnou za ně bude většinou pouze nárůst reputace nebo nějaký ten artefakt. Je zajímavé, že celkem dost úkolů je možné řešit hned několika různými způsoby a časem se mi začalo sakramentsky vyplácet šetřit čas a schopnosti diplomacie (Speechcraft). Navíc potkáte řadu questů, kde budete muset volit loajalitu k jedné z frakcí na úkor druhé a které nebudou černobílé, ve smyslu určení správnosti vašeho jednání.

The Elder Scrolls: Morrowind

Každý z obyvatel Morrowindu má svůj názor na dění kolem sebe a jeho vztah k vám závisí nejen na rozdílu mezi vašimi rasami, politickém a náboženském přesvědčení, ale taky na vašich předchozích činech a pověsti. Naštěstí je možné zkusit kohokoliv uplácet nebo mu lichotit a i když to zpočátku znamená hodně loadování, jakmile pořádně vytrénujete diplomacii, je možné si kohokoliv naklonit jedním nebo dvěma ťuknutími (prostě telepatie :). Míra náklonnosti určuje o jakých tématech a jak podrobně je s vámi ochoten diskutovat, ale také například ceny, za které můžete nakupovat a prodávat, nebo možnost řešit některé questy mírovou cestou (jednou se mi podařilo přesvědčit nějakého chudáka, aby rozdal veškeré své bohatství a vstoupil do kláštera, ale to je tak trochu extrém ;).

Vzhledem k obrovskému množství textů, které budete moci číst při rozhovorech, ale také v desítkách knih, je zřejmá i existence deníku, kam se automaticky zapisují všechny důležité informace a questy. Deník funguje navíc také jako abecedně řazená encyklopedie, protože si můžete vylistovat všechna témata o kterých jste se kdy s někým bavili a ukládá se automaticky v html formátu (výborné čtení před spaním ;). Trochu nepříjemná je absence vyhledávání a ukládání vlastních poznámek, The Elder Scrolls: Morrowind protože časem jde počet stránek do stovek a je obtížné se orientovat v desítkách otevřených a současně plněných questů. Nakonec jsem to musel řešit tabulkou v Excelu, kam si pravidelně doplňuju nedořešené questy…

Konečně se trochu oklikou dostávám k části, která zajímá každého pořádného fanouška RPG asi nejvíc, tedy vlastní postavě a jejímu vývoji. Ve hře existuje hned několik možností, jak si ji vytvořit - výběrem z mnoha předdefinovaných generických povolání, vyplněním dotazníku a nebo si můžete připravit vlastní kombinaci skillů a přizpůsobit si tak postavu vlastnímu stylu hraní. Základní vlastnosti jsou celkem klasické - síla, odolnost, obratnost a několik dalších, z nichž se potom odvozují fyzické atributy jako počet životů nebo many, maximální zátěž, přitažlivost nebo rychlost. Každá postava má povolání s pěti hlavními a pěti vedlejšími skilly, které vybíráte ze tří skupin (bojové, magické a zlodějské). V závislosti na tom, jak často je používáte, se postupně zvyšují a po zhruba deseti zlepšeních získáváte další level. Kromě toho má každý skill svou primární vlastnost, která se při přestupu na vyšší úroveň a dostatečném tréninku může zvýšit o dva až pět bodů místo jednoho (vybíráte vždy pouze 3 vlastnosti z 8mi).

Některé skilly jdou trénovat velmi snadno, například Athleticism, The Elder Scrolls: Morrowind kde stačí mít permanentně zapnuté běhání nebo Long Blade, který se rychle zlepšuje bojováním, u jiných se pořádně zapotíte, než vyrostou o jediný bodík (to se týká většiny kouzelnických škol a zlodějských schopností). Bohužel budete ale v Morrowindu zoufale neinformovaní, co se všech možných čísel a statistik týče (není možné nijak jednoduše zjistit hitpointy protivníků nebo aktuální zásahy zbraní) a daleko větší vliv na bojeschopnost vaši postavy bude mít nové a lepší brnění nebo zbraň, zatímco rozdíl deseti bodů na většině skillů téměř nepoznáte.

Další věc, která mě trochu nepříjemně překvapila, je možnost najít hodně silné vybavení relativně hned na začátku hry, i když to samozřejmě souvisí s volností, která je vám dána. Nacházet budete desítky a stovky různých předmětů, ale často se vám stane, že nenarazíte na nic použitelného třeba i několik hodin. Jakmile našetříte trochu (spíš trochu hodně ;) peněz, stejně si pravděpodobně vyrobíte nebo necháte vyrobit u Enchanterů vlastní magické vybavení snů, které pak obstará většinu léčení a podpůrných kouzel (světlo, recally, soul trap a další) za vás a zadarmo (magické věci mají vlastní energii, která se po vyčerpání sama regeneruje).

Zajímavě řešený je také systém kouzel. The Elder Scrolls: Morrowind V podstatě existuje omezená skupina různých efektů a každé kouzlo je kombinací efektu, jeho síly, dosahu a doby trvání. Jakmile jednou nakoupíte kouzlo s nějakým efektem, už si ho pamatujete navždy a je možné ho použít při výrobě nového kouzla s jinými, vám více vyhovujícími parametry. Je škoda, že magické skilly ovlivňují pouze úspěšnost, se kterou jste schopni kouzla sesílat a nikoliv jejich sílu.

Souboje mi osobně přijdou hodně jednoduché a u většiny monster stačí přiběhnout a párkrát kliknout levým myšítkem. Na druhou stranu je pravda, že ze začátku se jednalo o výborný adrenalinový sport, protože bez pořádného vybavení jsem dostával zle na p**el a nejednou se mi stalo, že jsem dobíhal do nejbližšího městečka s nulovou staminou, životama i magií, s několika nenažranejma mrchama těsně za zády a na pokraji infarktu, protože jsem pochopitelně opět zapomněl ukládat. Akčnost zvyšuje i možnost různě poskakovat, schovávat se za přírodními překážkami, létat nebo uhýbat kouzlům.

Trochu už jsem nakousl technické zpracování, které je naprosto brilantní a využívá možnosti enginu i hardware na maximum. K tomu abyste si grafiku vychutnali v maximalních detailech a bez cukání, budete ale potřebovat opravdu high-end konfiguraci někde na hranici dnešních možností. The Elder Scrolls: Morrowind Na druhou stranu je možné měnit celou řadu nastavení a tak je možné Morrowind vyladit na míru téměř každému slušnějšímu stroji. Hudba, měnící se zároveň s prostředím a situací je už dnes v RPG standartem a výborně ladí s žánrem hry. K ovládání nemám žádné výtky, je velmi intuitivní a oceňuji především možnost naklíčovat si kritická kouzla a předměty na skupinu hotkeys.

Je vidět, že programátoři z Bethesdy urazili od posledního dílu ságy Elder Scrolls dlouhou cestu a poučili se ze svých chyb. Výsledkem jejich snažení je simulace skutečně kompaktního a fungujícího světa, ve kterém má každý člověk a věc své místo a který vás okouzlí svou složitostí a atmosférou. Už dlouho se mi nestalo, abych zanedbával spaní a všechny ty podobně nevýznamné záležitosti v reálném životě, protože bych byl pohlcen příběhem jiného, fantastického světa, jako se to povedlo Morrowindu. Nebýt těch pár chybek a nevychytaností, které se u projektu takového rozměru dají čekat, musel bych tentokrát sáhnout po známce nejvyšší.

Zdroj: www.bonusweb.idnes.cz

 

Firefox: Bezpečnější, rychlejší, lepší